Forradalom - köztársasági szakasz
Nemzeti Konvent

A Nemzeti Konvent 1792. szeptember 21. és 1795. október 26. között alkotmányozó, majd törvényhozó nemzetgyűlés.
Az első olyan törvényhozó testület Franciaországban, melynek tagjait általános választójog alapján választották meg.
Előzmények
1792. augusztus 10-én a törvényhozó testület képviselői, szembetalálva magukat a fellázadt párizsiak Tuileriákban végrehajtott dúlásával, kénytelenek voltak fogadni XVI. Lajost a Nemzetgyűlésben, felfüggeszteni a királyi hatalmat, bebörtönözni a királyt, és ígéretet tenni egy Konvent összehívására, amely új alkotmányt készít.
Alapelvként azonnal elfogadták a 21 éven felüli férfiak általános választójogát. Ezzel Franciaország lett a világon az első állam, ahol általános és szabad választásokat tartottak, függetlenül rangtól, vagy társadalmi osztálytól. A polgárok elektorokat választottak, akik választották a képviselőket.
A választásokra szeptemberben került sor. A részvételi arány igen alacsony volt, alig haladta meg a 10%-ot. Mivel sokan nem mertek szavazni, az aktív, de radikális hangadók uralták el a közéletet.
A Nemzeti Konvent első alkalommal a Köztársaság kikiáltásának napján, 1792. szeptember 21-én ült össze a Tuileriák lovardájában. A 749 képviselő három nagyobb csoportot képezett:
- girondisták: mérsékelt köztársaságpártiak, a nagy- és középpolgárság gazdagabb részét képviselték. Nevüket onnan kapták, hogy többségük Girond megyéből érkezett, számuk 135-165 fő között volt. Legismertebb képviselőik: Brissot, Condorcet, Roland. Az amerikai típusú, szabadelvű képviseleti demokrácia hívei voltak.
- hegypártiak - radikális csoportosulás. Az elnevezés onnan származott, hogy az ülésterem felső soraiban ültek, de jakobinusoknak is szokás nevezni őket, mert többségük a Szent Jakab-kolostor épületében ülésező klub tagja volt. A kis és középpolgárságot képviselték, létszámuk az idők során 120-200 fő között változott. Legnevezetesebb vezetőik: Robespierre, Danton, Marat, Desmoulins, Saint-Just. A Rousseau által megálmodott ideális államot szerették volna megvalósítani. Háborús helyzetben a diktatúrát és a terrort is szükséges eszköznek tekintették.;
- mocsár vagy "lapály" - a képviselők többsége, akik politikailag semlegesek, a korszak kezdetén többségében inkább a girondista, később a jakobinus eszmékhez álltak közelebb, számuk kb. 500 fő volt;
Időszakai
A Nemzeti Konvent története három időszakra osztható:
1. Girondi Konvent (1792. szeptember 21-1793. május 31.)
Az első időszak során a Konvent:
- megdöntötte a monarchiát (1792. augusztus 10.),
- kikiáltotta a köztársaságot (1792. szeptember 21.),
- árulásért halálra ítélte XVI. Lajost, akit 1793. január 21-én ki is végeztek,
- a hegypártiak nyomására létrehozta a Forradalmi Törvényszéket (1793. március 10.), amely halálra ítélte többek között Mária Antónia francia királynét (1793. október 16.), valamint
- felállította a végrehajtó hatalmat gyakorló Végrehajtótanácsot.
Szembetalálva magát a gazdasági és pénzügyi nehézségekkel,
- fixálta a forradalmi pénz, az asszignáta értékét (1793. április 11.),
- maximálta a gabona árát (1793. május 4.).
Mindezek rendkívül bonyolult és összetett politikai és katonai környezetben zajlottak. A király kivégzésének az lett a nemzetközi következménye, hogy Anglia csatlakozott a Franciaország ellen harcolókhoz, és létrehozat az első koalíció nevű katonai szövetséget, melynek további tagjai Ausztria, Porsoszország, Hollandia, Spanyolország és több itáliai állam.
A belső feszültség is erősödött. 1793 márciusában Vendée tartományban ellenforradalmi felkelés robbant ki a parasztok körében. Az egyháziak és a nemesek is csatlakoztak a felkeléshez, melyet Anglia is támogatott.
Politikai téren egyre többször vádolták a girondistákat megalkuvással, túlzott mérséklettel, sőt árulással. A Konventtel szinte egyenértékű hatalmi központ maradt a jakobinusok vezette, és a sans-culotte tömegek támogatta párizsi Községtanács. A Községtanács követelőzésére a Konvent egyre radikálisabb intézkedéseket hozott. A girondisták szerették volna megvédeni a forradalmat, de elutasították a szabadságjogok korlátozását és a forradalmi terrort.
A gazdasági nehézségek okozta éhezés növelte az elégedetlenséget, aminek eredményeként 1793. június 2-án a Nemzeti Gárda ágyúkkal vette körbe a Konventet, és elűzte a girondista képviselők nagy részét. A mocsár tagjai pedig félelmükben a jakobinusok mellé álltak.
2. Hegypárti Konvent vagy jakobinus diktatúra (1793. június 2.-1794. július 27.)
Válaszként a külső fenyegetésre, valamint az ellenforradalmi és girondista megmozdulásokra, a Hegypárti Konvent fokozatosan egy diktatórikus, centralizált államhatalmat építettek ki.
- 1793. június 24-én megalkottak új egy alkotmányt, melyben az emberi jogokat kiegészítették a munkához, oktatásho és szociális juttatásokhoz való joggal.
- a végrehajtó hatalmat a Közjóléti Bizottság kezébe adta (élén Robespierre és Saint-Just)
- 1793. szeptember 17-i rendeletével a Népjóléti Bizottság égisze alatt bevezette a Nagy Terrort (gyanúsak elleni törvény),
- elfogadta az Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozatának újabb változatát.
- 1794. június 10-i prairiali rendeletével a végsőkig fokozta a terrort.
Gazdasági téren a sans-culotte-oknak kedvező intézkedéseket hoztak. Bevezették az ármaximálást, az emigránsok földjeit szétosztották. Eltörölték a földesúri szolgáltatásokért fizetendő megváltást. Eltörölték a gyarmatokon a rabszolgaságot.
Katonai téren a Népjóléti Bizottság Lazar Carnot vezetésével népfelkelést hirdetett, majd bevezette az általános hadkötelezettséget. A néphadsereg kiképzetlen volt ugyan, de nagy létszámú; ezen felül lelkesnek, gyorsan mozgónak és kíméletlennek bizonyult. Mivel minden erőforrást a hadsereg felszerelésére, a védelem megszervezésére fordítottak, az európai koalíciós erők felett győzelmet arattak.
Az ármaximálás miatt megerősödő feketekereskedelem újabb vagyoni különbségeket és ínséget idézett elő, különösen miután a bérmaximálást is bevezették.
Még a korábban érvényesülő jogok sem voltak biztosítottak. A sajtót és az ellenvéleményeket elhallgattatták, és a szabad vallásgyakorlást is megakadályozták a templomok bezárásával.
Kiéleződött a hatalmi harc a hegypárton belül is. A terror már a párt vezető alakjait, Dantont és Desmoulint is elérte. Robespierre szerint a terror és az erény közös uralmára van szükség. Új államvallássá tette a Legfőbb Lény kultuszát, forradalmi naptárt vezetett be.
A Konvent thermidori összeesküvői végül vád alá helyezték Robespierre-t és a Közjóléti Bizottság tagjait, s másnap több mint száz jakobinust ítéltek halálra és végeztek ki.
3. Thermidori Konvent (1794. július 27.-1795. október 26.)
Robespierre eltávolítása lehetővé tette a thermidoriaknak, hogy ellenlépéseket tegyenek a sans-culotte-ok és a jakobinusok ellen.
A Konvent a girondi elvekhez tért vissza. Főbb művei közé tartozott:
- a Jakobinus Klub feloszlatása,
- a liberális gazdasághoz való visszatérés, az árakat maximáló törvény hatályon kívül helyezésével (1794. december 24.),
- az állam és az egyház szétválasztásának megerősítése (1795. február 21.),
- az új alkotmány megszerkesztése, mely bevezette a "cenzushoz kötött" (meghatározott vagyonösszegeket feltételező) szavazati rendszert.
- Kétkamarás törvényhozást alkotott (Vének Tanácsa, Ötszázak Tanácsa), mellyel a Nemzeti Konvent feloszlott.
1795. október 26-án adta át a helyét a Direktóriumnak vagyis egy ötfős kormánynak.
Összegzés
A Nemzeti Konvent volt a francia történelem első általános választásokkal létrehozott - egyben az első köztársasági - nemzetgyűlése. Állandó ellenőrzést gyakorolt a végrehajtó hatalom felett, szociális, politikai és katonai értelemben pedig kivételes megújuló képességről tett tanúbizonyságot. A megyékhez vagy a hadsereghez küldött biztosok munkája lehetővé tette az ország védelmi képességének egységes elvek szerint történő megteremtését. Sikerült elkerülnie a súlyos polgárháborút és az ország megszállását. Noha egyes történészek és politikusok ma is vitatják a terrornak, XVI. Lajos perbefogásának, vagy a vendée-i háborúnak szükségességét, a Konvent képes volt megmenteni az 1789. évi forradalom vívmányait, és egész Európába exportálni a forradalmi eszméket.
Kornis Anna
Feladat: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=02b1e9d5c8cb