Francia forradalom öröksége 


Baloldal és Jobboldal

Amit Franciaország gyakorolt a forradalom után, jóval nagyobb volt, mint az Angliában, Amerikában vagy a németalföldi szintén fegyverrel kiharcolt politikai átalakulások. A francia forradalomtól örököltük a legalapvetőbb politikai szavak egy részét ami az 1789 és 1791 között jött létre, pl. a baloldali és jobboldali kifejezéseket. Aki a nemzetgyűlésen a vezető elnök ball oldalára ült, azok a képviselők ellenezték, hogy az alkotmányba kerüljön a király vétójoga. Akik a vezető elnök jobboldalára ültek azok, akik meg támogatták.

Azt tekintették "baloldalinak" aki minél szélesebb körben kívánja csökkenteni a társadalom különbségeket. Minél inkább "jobboldali" valaki, annál jobban ragaszkodik a fennálló hagyományokhoz.

Forradalmár és Ellenforradalmár

A jobboldali és baloldali kibékíthetetlen szembenállását is a francia forradalom örököltük. Senki se látta élőre a nagy forradalmat, de a politikai csoportok egymásra kiható lépései fokozatosan vezettek el ehhez a kirobbanáshoz. Az események formálták a békés polgárokból az úgy nevezett "forradalmárt". Ebben az évszázadban szétterjedt Európában az olyan romantika ami a forradalom iránt lelkesedet, és a tisztitó viharért. Ekkor jelentek meg a hivatásos forradalmárok, akik azt biztosították, hogy a forradalom megtörténjen, akár erőszakkal is. A forradalom csodálói, azt következtették a forradalomból, hogy csak erőszakkal vagy akár terrorral lehet elérni a társadalmi haladást.

Az ellenforradalmárt is a forradalom teremtette meg, nekik a világnézetük leginkább konzervatív úgymond mindent, amit gyökerestül akarnak változtatni a tárasadalomban azt ellenezik, és a hagyományos értékek híve. Vagyis, ők inkább azt akarják, hogy maradjon meg a társadalmi hierarchia, a király, az egyház, és a családfő.

Radikalizmus

A jobboldaliak, balloldaliak, forradalmárok és ellenforradalmárok alakítják ki a radikalizmus irányzatot, haszonlóan a jakobinusok és vendeé felkelőihez. Ez a szó a gyökerest jelent, vagyis a radikálisok gyökerestül akarják kitépni azokat a társadalmi jelenségeket, amelyikeket ártalmasnak, és rossznak tartanak.

Ezekkel szemben mindig ott lesznek a mérsékelt bal- és jobboldali politikusok, akik nem fognak erőszakhoz nyúlni helyesnem tartott értékek védelmében.

Szimbólumok


Ezek a politikai irányzatok mindössze nem csak eszmei indíttatást tápanyagot nyertek, hanem szimbólumokat is a forradalomtól. Például, ilyen a vörös zászló, ami a munkásmozgalomnak a szimbóluma, majd a jobboldali radikális mozgalomnak lett. Ilyen a trikolór a három színű zászló, a kokárda vagy akár a Marseillaise, ami a szabadság dala lett minden országban.


Sipőcz Emma


Feladat: https://LearningApps.org/watch?v=pgujrd5x317 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el